Lietuvos Sapropelis, Asociacija

Pritaikymas

Sapropelis gali būti naudojamas įvairiuose sektoriuose bei gali turėti platų pritaikymo spektrą.

Sapropelio pritaikymas trąšų gamyboje

Šiais laikais trąšoms naudojamas visų rūšių sapropelis, kurias sąlyginai galima suskirstyti į tris grupes:

1 grupė – sapropelis, kurio sudėtyje organinių medžiagų daugiau nei 50 %, naudojamas organinėms mineralinėms trąšoms. Kompostuojant tokį sapropelį nereikia pridėti įvairių organinių medžiagų (durpių ir kt.);
2 grupė – sapropelitai, kurių sudėtyje organinių medžiagų yra nuo 10 iki 50 %. Tai yra sudėtingos mineralinės trąšos, kuriose gausu kalkių, fosforo rūgšties, bendrojo azoto ir organinių medžiagų;
3 grupė – mineralizuotos nuogulos, kurių sudėtyje organinių medžiagų yra iki 10 %, daugiausia naudojamos dirvožemio mechaninei sudėčiai gerinti. Jei šių nuogulų CaO koncentracija didelė, jos sumažina dirvožemio rūgštingumą.

Be to, trąšos, pagamintos iš sapropelio turi šiuos poveikius:

 • sukuria dirvos humusą;
 • atkuria dirvos derlingumą;
 • pagerina dirvos struktūrą;
 • 40 – 60% padidina derliaus kiekį;
 • panaikina patogeniškų nematodų augimą;
 • padidiną dirvos drėgnumą 4 – 5 kartus;
 • sutrumpina derliaus nokimo laiką;
 • neutralizuoja galimas aukštas radionuklidų, sunkiųjų metalų, pesticidų ir cheminių trąšų druskų koncentracijas dirvoje;
 • padidina vitaminų kiekį daržovėse bei fruktozės kiekį vaisiuose.
 • apsaugo dirvą nuo erozijos

home-grown-radishes-free-license-cc0sunflowers-free-license-CC0

Sapropelis pašarų gamyboje

Sapropelio pašariniai priedai pagerina gyvūnų kepenų ir skrandžio veiklą, kraujo kūnelių gamybą ir cirkuliaciją, sumažina susirgimų atvejus ir didina gyvūnų atsparumą nepalankioms aplinkos sąlygoms.

Šie preparatai pagerina oksidavimosi procesus organizme – padeda didinti ir kaupti baltymus kraujyje, didina eritrocitų gamybą raudonuosiuose kaulų čiulpuose, gerina vitamino A ir kitų vitaminų sintezę, normalizuoja medžiagų apykaitą ir yra efektyvūs gydant toksikozę.

Sapropelio pritaikymas balneologijoje, medicinoje ir veterinarijoje

Sapropelio aukšta šiluminė talpa užtikrina ilgalaikį giliųjų audinių šildymą ir normalizuoja kraujospūdį – tai padeda gydyti sąnarius, periferinę nervų sistemą, odos ir moterų lytinių organų uždegimus. Aukšta sapropelio adsorbcijos geba stimuliuoja šlapių, plėštinių žaizdų sausėjimą. Antibiotikai ir antioksidantai, esantys sapropelio sudėtyje, padeda greičiau pasibaigti uždegiminiams procesams, gydo egzemas, dermatitą ir nudegimus. Pašildyto sapropelio aplikacijomis sėkmingai gydomos flegmonos (difuzinis riebalinių ląstelių audinių uždegimas su pūlių formavimusi), mastitai, furunkulai, lėtiniai gastritai, opų sukeltos skrandžio ir dvylikapirštės žarnos ligos. Sapropelis stimuliuoja fagocitų (ląstelių, gebančių išnaikinti į organizmą patekusius svetimkūnius ir bakterijas) aktyvumą, dėl kurių poveikio vyksta intensyvi audinių regeneracija.

Sapropelio naudojimas, ekologiškame gręžime

Sapropelio šarminiai ekstraktai, taip pat, kaip rudųjų anglių ir durpių ekstraktai, naudojami geologiniams tyrimams kaip ekologiškai švarūs gręžimo skysčiai. Jų sudėtyje yra vandenyje tirpių druskų ir polivalentinių metalų, jie naudojami humatų reagentuose. Šie reagentai yra iš dalies sintetinės medžiagos, kurių sudėtyje yra ≥ 40 % humusinių medžiagų.

Sapropelis degimo intensyvinimui

1991 m. Rusijoje buvo tiriamos sapropelio panaudojimo galimybės aukšto peleningumo degiųjų skalūnų terminio perdirbimo intensyvinimui – tai didina išgaunamos dervos ir dujų kiekį ir gerina jų sudėtį. Tokiam sapropelio panaudojimui tinka tik organinis sapropelis, kurio optimalus pridėjimo į degiuosius skalūnus kiekis yra 10 %. Iš tokiu būdu modifikuotų degiųjų skalūnų galima išgauti 54 % daugiau dervos, 4 kartus daugiau padidinto sakingumo ir vandenyje tirpių fenolių suminio kiekio.

Sapropelis statybų sektoriuje

Tyrimai parodė, kad šarmais apdorotai aukšto dispersiškumo (< 50 μm) ir hidrolizuotų medžiagų kiekio organinio sapropelio frakcijai būdinga gera lipinanti hidrofobizuojamoji geba, kuri gali būti panaudota kaip rišamosios medžiagos priedas plokštėms iš medžio pluošto ir žemės ūkio atliekų gaminti.

Sapropelis betono gamyboje

Statybinių blokų ir šilumą izoliuojančių medžiagų gamyboje iš medžio skiedrų, mažai susiskaidžiusių durpių ir panašių žaliavų, kaip klijai gerai tinka neapdoroto sapropelio ir NaOH mišinys, šie medžio skiedrų ir durpių mišiniai su sapropeliu yra vadinami sapropelio betonu. Kadangi viena iš svarbiausių sapropelio savybių yra jo koloidinė struktūra, tai sapropelio organiniai koloidai geba surišti geroką kiekį vandens. Naudojant lengvus užpildus gaunamas nedidelės talpos svorio sapropelio betonas – 1 m3 sveria 313 kg.

Sapropelio betonas pasižymi geru atsparumu ugniai, jis pats užgęsta ir toliau degimo procesas neplinta, jei temperatūra žemesnė nei 380°C. Taigi sapropelio betonas gali būti naudotinas ne tik kaip šilumą izoliuojanti medžiaga; jį galima naudoti statant apkrovų nelaikančias pertvaras, perdangas ir sienas. Sapropelio betoną galima naudoti gyvenamųjų ir pramoninių pastatų, šaldyklų sienų ir perdangų bei prietaisų ir vamzdynų (kurių temperatūra neviršija 100°C) šilumos izoliacijai.

Sapropelis chemijos pramonėje

Sapropelis, kurio peleningumas 20–35 %, yra vertinga ir visapusiška žaliava cheminiam perdirbimui. Iš jo galima išgauti bitumus, makromolekulines karbonines rūgštis, skystąjį kurą ir alyvą, parafiną, fenolį, piridinines rūgštis, elektroizoliacines medžiagas, gumos minkštinimo priemones, amonio junginius ir kitus produktus.

Naujienos

 • Mokslinė diskusija

  Paskutinėmis 2017 metų vasaros dienomis Asociacijos nariai inicijavo mokslinę diskusiją apie sapropelio naudą ir panaudojimą. Susitikimas vyko Aleksandro Stulginskio Universitete,

  Skaityti Toliau
 • Mūsų asociacijos nariai lankosi Vageningeno dirvos konferencijoje, 2015

  Mūsų asociacijos nariai rugpjūčio 23-27 dienomis lankosi Vageningeno dirvos konferencijoje.

  Skaityti Toliau
 • Naujos kartos dirvos probiotikai — jau greitai!

  Norime informuoti, jog mūsų asociacijos nariai šiuo metu kryptingai dirba prie naujos kartos ekologiškų produktų — dirvos probiotikų.

  Skaityti Toliau